UEP / Blog

Covid -19 ve Okullarda Öğretmenlere Düşen Görevler

Covid -19 ve Okullarda Öğretmenlere Düşen Görevler

Covid -19 ve Okullarda Öğretmenlere Düşen Görevler

23-10-2020

Yeniden eğitim ve öğretime başlayan okullarda, COVID-19'un yayılmasını önlemek için hem sınıf içinde hem de sınıf dışında önlemlerin alınması gereklidir.

Kabul edelim ki okullar tekrar açıldığında, çocukların eğitimlerine güvenli ve sağlıklı bir ortamda devam edebilmelerini sağlamak için bir çok yöntem öğretmenlere bağlı olacaktır.

Bir öğretmen olarak gerçekleri bilmek sadece kendinizi değil, öğrencilerinizi de koruyacaktır.

Okullarda fiziksel mesafe

Fiziksel mesafeye gelince, kendi ülkenizin Sağlık Bakanlığı ve / veya yerel sağlık kurumları ve yetkilileri tarafından belirlenen protokollerin yanı sıra, okulunuzun idaresi tarafından belirlenen prosedürlere uygun olarak bazı sınıf temel kuralları oluşturmanız önemlidir. Önerilen önlemler şunları içerir:

 • Okulda bulunan herkes arasında en az 1 metre mesafe bırakın
 • Okul ve okul sonrası aktiviteler için sınıfların karıştırılmasını sınırlayın.
 • Okuldan alınma veya gündüz bakımı sırasında kalabalıklaşmamaya dikkat edin ve mümkünse daha yaşlı aile veya topluluk üyeleri (yani büyükanne ve büyükbabalar) tarafından alınmaktan kaçının. Belirli bir zamanda büyük çocuk toplantılarını azaltmak için okuldan alma / bırakma saatlerini farklı şekilde (yaş grubuna göre) düzenleyin
 • Girişlerin etrafındaki kuyruklarda 1 metrelik mesafeyi korumak için işaretler, zemin işaretleri, bantlar, bariyerler ve diğer araçları kullanın.
 • Sınıfları mümkün olduğunca havalandırın
 • Öğrencileri okul alanlarını terk ettiklerinde kalabalık gruplar halinde toplanmamaları ve sosyalleşmemeleri için teşvik edin.

Sağlık ve el hijyeni

El yıkama, mikropların yayılmasıyla mücadele etmenin ve öğrencileri ve personeli sağlıklı tutmanın en kolay, daha uygun maliyetli ve etkili yollarından biridir.

Öğrencilerinize el yıkama için beş adımı öğretin;

 1. Güvenli, akan su ile ellerinizi ıslatın.
 2. Islak elleri kaplayacak kadar sabun uygulayın.
 3. Ellerin tüm yüzeylerini - ellerin arkası, parmak araları ve tırnak altları dahil - en az 20 saniye fırçalayın. Bu noktada öğrencileri eğlenceli bir alışkanlık haline getirmek için hızlı bir şarkı söylemeye teşvik edebilirsiniz.
 4. Akan su ile iyice durulayın.
 5. Ellerinizi temiz bir bezle veya tek kullanımlık havluyla kurulayın.

Okulda bir lavaboya, akan suya veya sabuna sınırlı erişim varsa, o zaman en az yüzde 60 alkol içeren bir el dezenfektanı kullanın.

Öğrenciler öksürme sırasında dirseğine hapşırmalıdır. Ancak, kazara ellerinde / üzerinde yaparlarsa, derhal ellerini yıkamalarını veya el dezenfektanı uygulamalarını söyleyin. Öğrenciler bir mendile hapşırır veya öksürürse, hemen atılmasını ve ellerini yıkamasını sağlayın.

Temiz ellerle bile öğrencileri gözlerine, burnuna ve ağzına dokunmamaya teşvik edin. Mikroplar bu bölgelerden temiz ellerine geçebilir ve bu yolla sınıfa yayılabilir.

Okullarda maske takmak

Okulunuzda kumaş maske takmanız öneriliyorsa, öğrencilerinizin ne zaman maske takmaları gerektiği ve sınıflarda kullanılmış maskeleri güvenli bir şekilde nasıl atacakları gibi ilgili okul kurallarını bildiklerinden emin olun.

Sınıfınızda işitme kaybı veya işitme sorunları gibi engelli öğrencileriniz varsa, maske takmaktan kaynaklanan bozulmuş konuşma sinyali, dudak okuma ve konuşmacı ifadelerinin ortadan kalkması ve fiziksel mesafeden dolayı bu çocukların öğrenme fırsatlarını nasıl kaçırabileceklerini düşünün. Kumaş maskelere alternatif olarak dudak okumaya (ör. Şeffaf maskeler) veya yüz siperlerinin kullanımına izin veren uyarlanmış maskeler araştırılabilir.

Temizleme ve dezenfekte etme

Masalar, tezgahlar, kapı kolları, bilgisayar klavyeleri, uygulamalı öğrenim öğeleri, musluklar, telefonlar ve oyuncaklar gibi sık dokunulan yüzeylerin ve nesnelerin günlük temizliği dikkat edin.

Öğrencilerinizden biri hasta görünüyorsa yapılacak işlemler

COVID-19 semptomlarını tanımlama

En yaygın semptomlar ateş, öksürük ve yorgunluktur. Diğer semptomlar arasında nefes darlığı, göğüs ağrısı veya basıncı, kas veya vücut ağrıları, baş ağrısı, tat veya koku kaybı, boğaz ağrısı, tıkanıklık veya burun akıntısı, ishal, bulantı ve kusma, karın ağrısı ve deri döküntüleri yer alabilir.

Okul hazırlıkları ve öğrencilerinizden biri semptomlardan herhangi birini gösterirse ne yapılmalı

 • Okulda, çocukların bekleyebileceği bir bekleme odası olarak belirli bir alanı (yani girişin yakınında) belirleyin. İdeal olarak bu oda iyi havalandırılmalıdır. Okul hemşireleri mevcutsa, bu bekleme alanında görevlendirilmiş personel olmaları tavsiye edilir. Öğrenciler kendilerini hasta hissederlerse ve / veya COVID-19 semptomları sergilerlerse, belirlenen odada ebeveynleri tarafından alınmasını beklemelidirler. Daha sonra oda temizlenmeli, dezenfekte edilmelidir.
 • Varsa, hasta öğrenciye tıbbi bir maske verin
 • Tüm personelin, öğrencilerin ve ziyaretçilerin hasta olan kişileri belirlemesi için binaya girişte önceki 24 saat içinde vücut ısısı, ateş veya ateşli hissetme öyküsü için günlük taraması yapılmalıdır.
 • Durum / bağlama bağlı olarak öğrencilerin doğrudan bir sağlık tesisine sevk edilmesi veya eve gönderilmesi gerekebilir.
 • Tüm öğrencileri evde kalmaya ve kendilerini hasta hissetmeleri durumunda kendilerini izole etmeye teşvik edin.
 • Prosedürleri velilerle ve öğrencilerle önceden paylaşın.

Ücretsiz eğitim yazılımı demosu için bize ulaşın.

Uygun fiyatlı Uzaktan Eğitim Sistemi Kurma Maliyeti için bizimle iletişime geçebilirsiniz.